Fínska sauna

Pôsobenie sauny na organizmus je mnohostranné.

Účinky: Zohriatie tela nad normálnu teplotu zlepšuje prekrvenie organizmu a pohyblivosti svalstva, rozšírenie potných žliaz a vyplavenie nečistôt z tela a pokožky. Saunovanie je zároveň prevencia pred nachladnutím spojená s otužovaním a duševnou relaxáciou.

Teplota: 80˚C/110˚C, vlhkosť: 80%

Odporúčanie: S ohľadom na saunu s vysokou teplotou je potrebné dbať na zdravotné obmedzenia najmä u ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami. Pri saunovaní je maximálny odporúčaný pobyt pre zdravého človeka 20 minút. Opakovanie procedúry ako aj dĺžku procedúry treba zvážiť podľa pocitov pri saunovaní.

Parná soľná sauna

Výhodou parnej sauny je jej nižšia záťaž na organizmus, preto si ju môžu dovoliť (po konzultácii so svojím lekárom) aj ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu navštíviť klasickú saunu.

Účinky: Vlhký vzduch priaznivo pôsobí na pokožku, ktorá sa silne prekrvuje a intenzívne čistí. Pokožka tak zostáva jemná a zamatovo mäkká. Parný kúpeľ má pozitívne účinky aj pri oslabení ciev, pri zrazeninách a pri ochoreniach dýchacích ciest.

Teplota: 60°C, vlhkosť: 100%

Infra sauna

Ide o moderný spôsob saunovania. Infračervené svetlo preniká do hlbšie uložených tkanív Vášho tela. Teplota dosahuje len 40 – 60°C, ale lúče prenikajú priamo do tela. Môžete v nej pobudnúť až 30 minút. Najvhodnejšia je pre športovcov a reumatikov, ale aj pre astmatikov, alergikov či kardiakov. Lúče dokonca spália za polhodinu až 800 kalórií. Nie je vhodná pre ľudí so silikónovými implantátmi!

Škótske streky

Masáž prúdom striekajúcej vody. Voľbou teploty vody je vhodná aj na postupné otužovanie organizmu.

Účinky: Striedanie teplôt aplikovanej vody vytvára efekt ,,pumpovania“ toxických látok z tkanív do lymfatických ciev a uzlín. Aktivácia lymfatického systému spôsobuje prospešnú detoxikáciu organizmu.

Teplota: 10°C/ 30°C/ 45°C

Odporúčanie: Efektívny liečebný účinok sa dostavuje po sprchovaní v intervaloch 3 x 30 sekúnd.

Tropický dážď

Intenzívny prúd padajúcej vody, ktorej teplotu si môžete sami zvoliť, pôsobí na Vaše telo ako blahodárny dážď na vysmädnutú prírodu.

Účinky: Striedanie teplôt vody vytvára efekt pumpovania, toxických látok z tkanív do lymfatických ciev a uzlín. Aktivácia lymfatického systému spôsobuje prospešnú detoxikáciu organizmu.

Teplota: 10°C/ 30°C/ 45°C

Fínske vedro

Severskými národmi overená procedúra, kľúč k trvalému zdraviu, kráse a vitalite organizmu.

Účinky: Po pobyte v saune s následným ochladením v „Kúpeli odvahy“ prichádza k stimulácii imunitného systému a zvýšeniu počtu červených a bielych krviniek.

Teplota: 9°C/ 12°C

Odporúčanie: Rozhorúčený organizmus zdravého človeka znesie záťaž spôsobenú prudkým ochladením bez ťažkostí. Ľuďom so zdravotnými problémami, najmä srdcovocievnymi, je odporúčané zvážiť vstup do studenej vody s ohľadom na zdravotný stav.

Relaxačná miestnosť

Relaxačný priestor s vyhrievanými ležadlami.

Účinky: Výrazná pozitívna mentálna stimulácia so súčasným odbúraním stresu.

Teplota: 29°C/31°C

Odporúčanie: Nalaďte svoje zmysly na odpočinok a relaxujte. Vhodná doba relaxácie v tepidáriu je do 30 minút.

Parná bylinková sauna

Aromaterapia je jednou z metód prírodnej (naturálnej) medicíny. Aplikáciou silíc (éterické oleje) lieči rozličné ochorenia.

Účinky: Liečivé byliny sa používajú k liečbe a dezinfekcii dýchacích ciest, majú blahodárne účinky na ľudskú pokožku, pôsobia proti telesnej únave, bolesti hlavy. Inhalácia v príjemnej atmosfére má upokojujúce účinky.

Teplota v miestnosti: 50°C/55°C.

Odporúčanie: Inhalácie majú výrazné liečivé pôsobenie. Počas 15 minút dýchajte nosom, spočiatku plytko, neskôr nádychy prehlbujte.

Bio sauna – Tylárium

Jemnejšia forma saunovania s teplotou 45 – 65°C s parou zaisťujúcou stálu vlhkosť 40 – 65%. Táto stredná klíma Vás navádza zdržať sa trochu dlhšie, dávajúc rovnako starším aj mladším príležitosť uvoľniť sa a relaxovať. Pre príjemnejší pocit je možnosť aj využitia pridania voňavých esencií.

Kneippov kúpeľ

Sebastian Kneipp v 19. storočí využíval liečivú silu hydroterapie na liečbu rôznych chorôb. Jeho striedavý kúpeľ nôh v horúcej a studenej vode znovu objavila moderná balneológia.

Účinky: Prekrvenie dolných končatín, stimulácia krvného obehu a reflexné zúženie mozgových ciev.

Teplota: 31°C/38°C, 9°C/12°C

Odporúčanie: Kneippov kúpeľ v 30 sekundových intervaloch počas 5 minút prospeje Vášmu kardiovaskulárnemu systému a budete sa cítiť sviežo, plný energie.

Ochladzovací bazén

Severskými národmi overená procedúra, kľúč k trvalému zdraviu, kráse a vitalite organizmu. Neváhajte a presvedčte sa, že odvážnym šťastie praje!

Účinky: Po pobyte v saune s následným ochladením prichádza k stimulácii imunitného systému a zvýšeniu počtu červených a bielych krviniek.

Teplota: 9°C/ 12°C

Odporúčanie: Rozhorúčený organizmus zdravého človeka znesie záťaž spôsobenú prudkým ochladením bez ťažkostí. Ľuďom so zdravotnými problémami, najmä srdcovocievnymi, je odporúčané zvážiť skok do studenej vody s ohľadom na zdravotný stav.

Ľadopád

Ochladiť sa prúdom čerstvej chladnej vody po východe zo sauny je tradičná metóda ako si upevniť zdravie a naštartovať organizmus na úspešné zdolávanie každodenných výziev.

Účinky: Po pobyte v saune s následným ochladením v ľadovej sprche prichádza k stimulácii imunitného systému a zvýšeniu počtu červených a bielych krviniek.

Teplota: 9°C/ 12°C

Odporúčanie: Rozhorúčený organizmus zdravého človeka znesie záťaž spôsobenú prudkým ochladením bez ťažkostí. Ľuďom so zdravotnými problémami najmä so srdcovocievnymi je odporúčané zvážiť vstup do studenej vody s ohľadom na zdravotný stav.

Prívalová ochladzovacia sprcha

Ľadová sprcha je jedinečné osvieženie pre rozhorúčené telo. Studený prúd vody Vás rýchlo osvieži, vzpruží a dobije Vás energiou.

Účinky: Po pobyte v saune s následným ochladením v ľadovej sprche prichádza k stimulácii imunitného systému a zvýšeniu počtu červených a bielych krviniek.

Teplota: 9°C/ 12°C

Galéria